UA-154649969-2

Pro AntiFire-Yanmaz Boya - Prokaps Savunma - Balistik Koruma - Kursungecirmez Cam

Ara
İçeriğe git

Ana menü:

Pro AntiFire-Yanmaz Boya

Yüzey İşlem Kaplamaları > Hi-Tech/Chem Özel Boyalar > Pro AntiFire-Yanmaz Boya
Yangın Geciktiriciye Neden İhtiyacımız Var?
Tüm yangın geciktirici sistem ve malzemelerin amaçları öncelikle yangının ve dumanın yayılmasını önlemek ve binanın içerisinde bulunan insanların emniyetli bir şekilde binadan çıkmalarını sağlamak, daha sonra da yapının bütünlüğünü korurken komşu yapılara yangının yayılmasını engellemektir.
Pasif sistemlerin aktif sistemlerden farkı herhangi bir tetikleyiciye ihtiyaç duymaksızın çalışmalarıdır. Yangına dayanıklı kapılar, bariyerler ve yapısal çeliğin korunması gibi.  Pasif sistemlerin çalışması yangın sırasında kendiliğindendir. Örneğin, yapısal çeliği koruyan bir boya yangın sırasında şişerek çelik üzerinde bir yalıtım tabakası oluşturur ve bu tabaka ısının çeliğe ulaşmasını geciktirir.  

Yangın Geciktirici Boya Nedir ?
Yangın geciktirici boyalar görünüm olarak normal boyalara benzerler. Ortam sıcaklığında stabildirler. Ancak yangın sırasında bir dizi kimyasal reaksiyon sonucu uygulanma kalınlıklarının 40 – 50 katı kadar şişerek çelik üzerinde bir yalıtım tabakası oluştururlar.
Yangın Geciktirici Boya, boşluklu ve dolu gövdeli kolonlarda 180 dakikaya kadar EN-13381’e göre test edilmiş ve başarılı olmuştur. Çelik eleman üzerine uygulanacak boya kalınlığı yapılan testlerden alınan veriler ısığında şu değerlerin bilinmesi ile hesaplanabilir: Yangın Geciktirme Süresi (45 dak.- 180 dak.)

Yangın geciktirici boyanın amacı ısının çeliğe geçmesini engellemek olduğu için, yangın sırasında boyanın bozulması ile meydana gelen yalıtım tabakasının da çelik yüzeyden ayrılmaması önemlidir. Çelik yüzeyine tutunmayan boya yalıtım görevini yapamayacaktır. Ayrıca boyanın sıcaklık sırasında baş etmesi gereken en büyük problemlerden biri de çelik üzerinde, sıcaklıkla meydana gelen deplasmanları tolere edebilmesidir. Astar yangın geciktirici boyanın çelik yüzeyle arasındaki tabakadır. Astar artan sıcaklıklarla beraber yüzeyden ayrılırsa, üzerindeki yangın geciktirici boya da ayrılacak ve boya görev yapmayacaktır. Bu yüzden mutlaka üretici firma onayı olan astarları kullanılmalıdır.   Son kat boya ise yangın geciktirici boyayı dış etkenlerden korumak için gereklidir.Ayrıca dekoratif renk de son kat boya ile verilebilir.   yangın geciktirici boya, 500oC limit sıcaklığa göre degerlendirildiginde EN 13381’e göre 3 saat yangını geciktirebilmektedir. 600oC limit sıcaklığa göre değerlendirildiginde EN 13381’e göre 3 ½ saat yangını geciktirebilmektedir. 5 ½ saat çelik üzerinde boya kalabilmektedir. Boya bu özellikleri ile Dünya’daki en gelişmiş ürünler arasında yer almaktadır.

Yangın Geciktirici Boyalar Ne İşe Yarar ?
Yapısal çeliğin korunması için yangın geciktirici boyalar üretmektedir. Yangın sırasında ortam sıcaklığı birkaç dakika içerisinde 20oC’dan 1000oC’a çıkabilmektedir. Sıcaklığın yükselmesi yapının taşıyıcısı olan çeliğin sıcaklığının da artmasına sebep olur. Çelik yüksek sıcaklıklarda mukavemetini yitirir.550oC derecede çelik taşıma gücünün yarısını yitirir. 600 oC’dan sonra taşıyıcı çelikte burkulmalar başlar. Bu noktadan sonra yapı ani çökmeyle karşı karşıya kalmaktadır. Türkiye’de mevcut yangın yönetmeliği taşıyıcı çelik üzerinde mutlaka 540oC geçmeyecek şekilde TSE veya EN standartlarına göre test edilmiş malzemelerle koruma istemektedir.
 
Copyright 2015. All rights reserved.
İçeriğe dön | Ana menüye dön