UA-154649969-2

Kataforez Kaplama - Prokaps Savunma - Balistik Koruma - Kursungecirmez Cam

Ara
İçeriğe git

Ana menü:

Kataforez Kaplama

KATAFOREZ KAPLAMA İŞLEMİNİN TANITIMI
Piyasadaki adı Katoforez kaplama kısaca KTL, Almanca Kathodische Tauch Lackierung kelimelerinin baş harfinden kısaltılmış, Katodik Daldırma Boya anlamına gelen, elektrik akımı yardımı ile kaplama işlemidir. Elektrolitik reaksiyonuna dayalı bir kimyasal süreç olan kataforez kaplamanın sanayide ilk kullanımı 1975 yılında ABD’de gerçekleşmiştir. Kataforez yöntemi ile ilk karoser kaplaması 1978 yılında Fransa’da CHRYSLER otomobil fabrikasında yapılmıştır. O zamandan beri yapılan çalışmaları sonucu günümüzdeki kataforez, çevre açısından temiz, ekonomik ve üstün korozyon korumasını sağlayan bir kaplama olanağını sunmaktadır. 0Kataforez yönteminin en büyük avantajı, yüksek nem, tuz etkisi gibi şartlara karşı ispatlanmış direncidir. Kataforez hem son kat yaş boya hem de toz boya gibi işlemler öncesi için birincil anti korozyon astar kaplama olarak kullanılabilir. Kataforez uygulaması sonucunda elde edilen kaplamanın ultraviyole ışınlara karşı yeterli korumanın sağlanmaması nedeniyle yaş veya toz son kat boya ile boyanmalıdır. İstisna olarak, araçların kaporta altı bölümü, şasileri gibi parçalar tek başına kataforez uygulanan parçalardır.

Kataforez kaplama, otomotiv sektörü için istenebilecek ideal bir kaplama çeşididir. Kataforez boya, elektrokimya prensiplerine dayanan elektro kaplama prosesidir. İletken özellik gösteren karmaşık, geometrik metal parçaların boyanarak korozyondan korunması için çok etkili bir yöntemdir.
Yalnız metallere uygulanabilen bu proses tek renk uygulamasında ekonomiktir.

Toz boya kaplama ve sprey sistemleri ile karsılaştırıldığında kurulum maliyeti yüksektir ve çok enerji gerektirir. Üretim olmasa bile 24 saat banyodaki karıştırma işlemi sürdürülmelidir. Bu sınırlamanın yanı sıra, kataforez kaplama diğer yöntemlere göre ;
-korozyon direnci yüksek
-karmaşık (kompleks) yüzeylerin kaplamasına uygun
-film kalınlığının kontrolü kolay
-yüksek verim ve kalite özelliklerine sahiptir.
Proses otomatik olarak çalısır. Film voltaj ayarı ile kontrol edilir.

Kataforez teknolojisi çevre dostudur. Hava ve suyu kirletmez. Katı atığı, yangın tehlikesi ve insan sağlığına zararı olmayan, ekonomik ve uygulama kolaylığı olan bir prosestir.
Kataforez hattımız yağ alma, aktivasyon, pasivasyon, fosfat, kataforez ve durulama banyoları olmak üzere toplam 15 banyodan oluşmaktadır.

Kataforez prosesindeki banyo ölçülerimiz ;
Askı sistemimiz 200cmx200cmx300cm ebatlarına sığabilecek parçalar için uygundur.

KATAFOREZ KAPLAMA ÜNİTELERİ
Kataforez boya günümüzün kalite bakımından, dayanımlılık esasından boya sektöründe rakipsiz, özellikle otomativ ve yan sanayiinde kullanılması zorunla hale gelmiş olan üstün kaliteye sahip bir sistemdir.
Elektrokimya prensiplerine dayanan bir elektro kaplama prosesi olan kataforez boya uygulaması, tüm gövde üzerinde her türlü parça geometrisinin eşit ve komple olarak kaplanabilirliği, yüksek korozyon direnci sağlaması, geri kazanım sistemi ile mükemmel verimlilik, su bazlı bir sistem olmasından dolayı daha az çevre kirliliği yaratması ve yangın riskinin daha az olması gibi üstün ve teknolojik özellikleri nedeniyle günümüzde pek çok sektör tarafından aranılan bir uygulama konumundadır.

Kullanım Alanları
  • Otomativ
  • Bağlantı parça elemanları
  • Panel radyatör ve radyötör
  • Otomativ jantı
  • İş makineleri parçaları
  • Beyaz eşya ıslak zemin parçaları
Kataforez Tesisi Oluşumu
E-Codt Tesisi 4 Ana Bölümden Oluşur;
  • Ön Yüzey Hazırlama Çinko Fosfat Hattı
  • E-Codt
  • Uf Durulama
  • E-Codt Pişirme Fırını
Kataforez Kaplama Tankı Sistemin Kalbi Gibidir 8 Ana Bölümden Oluşur
·          E- Codt Tankı
·          Boya Filrtrasyon Ünitesi
·          Anolit Su Sirkülasyon Ünitesi
·          Uf Ünitesi
·          Isıtma Soğutma Sistemi
·          Elektrifikasyon Ünitesi
·          Kontrol Ünitesi
·          Kataforez Boya Dekantasyon Tankı
KATAFOREZ KAPLAMA TESİSİ VE İŞ AKIŞ ŞEMASI
 
Copyright 2015. All rights reserved.
İçeriğe dön | Ana menüye dön