UA-154649969-2

Poliuretan JOP Kullanım - Prokaps Savunma - Balistik Koruma - Kursungecirmez Cam

Ara
İçeriğe git

Ana menü:

Poliuretan JOP Kullanım

Poliuretan JOP Imalati
COPUN TANIMI
Cop gerektiğinde kullanmak için taşıdığı, 15 cm’ lik boğumlu el kabzası olan, 30 ila 85 cm uzunluğunda siyah saldırı ve savunmada kullanılan bir dürtü silahıdır. Bunun yanında Metal coplar, pille çalışan dürtme neticesinde şahıslar üzerinde şok etkisi yapan elektrikli coplar mevcuttur.
COP ÇEŞİTLERİ
Coplar esnek ve hafif olması nedeniyle poliüretan dan baskı maddelerden yapılır. Genelde
Uzun Cop (70-90 cm boyunda), Orta Cop (50-60 cm boyunda), Kısa Cop (30-45 cm boyunda) olmak üzere 3'e ayrılır.
Karakolda kullanılanlar kısa tip coplar, Toplumsal olaylarda kullanılan coplar "Düz" ve "T" coplardır. Düz coplar yaklaşık 75 cm boyunda "T" coplara göre biraz daha uzundurlar.
COPUN TAŞINMASI
Toplumsal olaylarda görev yapan veya devriye gezen görevlinin teçhizatının bir parçası olarak copu, kemerlerine sol taraftan takılı bir halka veya döner aparatlı kılıfla taşırlar.
COP KULLANMA POZİSYONLARI
Rahat Pozisyon: Ayaklar omuz genişliğinde denge sağlayabilecek biçimde açılır, cop parmak boğumları öne-ileriye, başparmaklar aşağıya yere doğru olmak üzere her iki ucuna yakın yerden kavranır. Uyluk kemikleri üzerinde rahat bir vaziyette tutulur.
COP KULLANMA
Baş, hiçbir zaman vurmak için uygun bir yer değildir. Cop bir saldırı silahı olup, aynı zamanda gösterici ve saldırgan arasında caydırıcılık vasıtası olarak kullanılır. Cop görevli ile gösterici ve saldırgan arasında belirli bir mesafeyi korumak için kullanılır. Cop, hasımları uzaklaştırmak ve etkisiz hale getirmek amacıyla kullanılan bir araçtır. Cop, karşıdaki hedef şahıs veya şahıslar üzerinde hem fiziki, hem de psikolojik bir etki meydana getirir.
Karşısındaki hedef şahsın baş, bel kemiği, boğaz, kaburga boşluğu, boyun ve bacak arası gibi, ölüme yol açabilecek hassas bölgelere vurulmaması konusunda çok hassas olunmalıdır. Yani cop, asla ağır zarar verici veya öldürücü bir araç olarak düşünülmemeli ve kullanılmamalıdır. Kalıcı etki oluşturacak vuruşlardan kaçınılmalıdır. Amaç, grubun direncini kırarak saldırganlık düşüncesinden vazgeçirmektir.
Mecbur kalmadıkça kafaya, boyun bölgesine, eklem yerleri ve hassas noktalara (böbrek, kasık, omurga) vuruş yapılmamalıdır.
Öncelikli vuruş bölgeleri; belden alt kısım, kalça, baldır ve ön kol bölgesidir.
İkinci derecede vuruş bölgeleri; belden üst kısım, dirsek, diz, bilek, omuz ve pazı (biseps) bölgeleridir.
En son vuruş yapılabilecek bölgeler; baş, boyun, kasık, omurga ve böbreklerdir.
KOŞULLARA GÖRE COP’UN KULLANIMI
1. Pasif direnmelere karşı cop kullanımı, İtme tekniği, Dürtü tekniği
2. Aktif direnmelere karşı cop kullanımı, Üst seviyede blok, Alt seviyeye blok
3. Yumrukla yapılan saldırılara karşı cop kullanma
4. Tekme ile yapılan saldırılara karşı cop kullanma
5. Sopalı ve bıçaklı saldırılara karşı cop kullanma
Orta seviyeye blok Gerektiği gibi kullanılan cop kusursuz bir silah olabilir. Kalıcı bir zarar vermeksizin, kişiyi saf dışı edebilir ve bunun için de görevliyi tehlikeye sokacak kadar da yaklaşmaya ihtiyaç duyulmaz. : Ayaklar omuz genişliğinde açık tutulur. Dizler hafif bükülür. Cop uçlarına yakın yerlerden her iki elle, kollar dirsekten 90 derece bükülerek ve ön kısmı yere paralel olacak şekilde tutulur. Parmak boğumları öne ileriye, başparmaklar yere doğrudur. Bilekler düz bir şekilde, dirsekler iki yana dayalıdır.  Tam İleriye Vuruş, Yan Hamle
 
Copyright 2015. All rights reserved.
İçeriğe dön | Ana menüye dön