UA-154649969-2

Solid Film Kaplama - Prokaps Savunma - Balistik Koruma - Kursungecirmez Cam

Ara
İçeriğe git

Ana menü:

Solid Film Kaplama

Yüzey İşlem Kaplamaları > Kaplamalar
SOLID FILM UYGULAMASI
Nerelerde Kullanabiliriz?
1. Dişlilerde
Dişliler yapısı gereği çok büyük ve değişken yüklemeler ile karşı karşıya kalabilmektedir. Birçok konvansiyonel sıvı ya da gres türü yağlayıcı tek başlarına dişli üzerinde oluşabilecek hasarlanmaları engelleyememektedir. Özellikler rodajda ve değişken yükler altında problemler ciddi boyutlara ulaşabilmektedir. SFC dişli yüzeyleri üzerinde kayganlık ve koruma sağlayarak aşınma problemlerini inanılmaz ölçüde azaltmaktadır. Özellikle karıncalanma ve diş dibi aşınmalarında en efektif çözümdür.
2. Pimler ve burçlar
Bu tip elemanlarda yetersiz yağlanma sebebiyle sık sık hasarlanmalar meydana gelmektedir. Genelde pim ya da burç ekipmanlarından biri işleyiş gereği daha yumuşak seçilerek feda edilir. Ancak SFC kaplama yapıldığında sistemdeki yüksek yük ve aşırı aşınmanın olumsuz etkiler i hem burç hem pim tarafında ayrı ayrı engellenebilmektedir. Böylece her iki ekipman da korunmaktadır.
3. Zincir elemanları
Zincir yağları tozlu ve kirli ortamda çalışırken çamurlaşarak yağlama özelliklerini büyük oranda kaybederler. SFC kaplamalar kuru yağlama özellikleri ile bu sorunları bertaraf eder.
4. Pistonlar ve yataklar
Parça yüzeylerinde rodaj ve soğuk kalkışlarda oluşabilecek aşırı aşınmalar engellenir. Enerji tasarrufu sağlanır. Sessiz ve uzun ömürlü bir çalışma elde edilir.
5. Valf, valf tapası, kam milleri
Bu gibi sürtünme ve aşınmanın kritik ve sürekli olduğu organlarda emniyetli ve u zun ömürlü bir çalışma sağlar,
6. SFC kaplamalar
Hava, Askeri ya da uzay sektörlerinde kullanılan birçok parça ya da ekipmanın üretim spesifikasyonunda yer almaktadır.
7. Çok yüksek ya da düşük ısılarda
Vakum etkisi altında ve etkili UV ışınlarına maruz hava, askeri ya da uzay araçlarında emniyet değerlerini
arttırmak ve sorunsuz servis ömrü sağlayabilmek için SFC kaplamalar kullanılmaktadır.
8. Bağlantı elemanları
Cıvatalar ve saplamaların makine ekipmanlarına kolay montajı ve bakımı geldiğinde demontajı sorunsuz olarak sağlanır. Birçok durumda gerekli ön gerilimin sisteme kazandırılabilmesi için cıvataya verilen döndü rme etkisi ile dişlilerde ki soğuk kaynak ya da cıvata kafası kopması, sürtünme katsayısının optimize edilmesi ile yaylar: sürekli herezyon halide olduğu için bu bağlantılarda da kullanılabilinir.
9. Kayar elemanlar
Bir biri üzerinde kayan lamalar, merkezleme pimleri ya da kilit tipi sürgüler uzun dönemde aşınmalar neticesinde boşluklu ve kasıntılı çalışmaya başlayabilirler. Bu durumun hassas bir şekilde kayıpsız kontrolü güçtür ama imkânsız da değildir. SFC kullanımı ile istenen verim fazlasıyla sağlanabilmektedir. Ve daha bir çok çeşit alanda solid film uygulamasının faydalarını görmek mümkün..

 
Copyright 2015. All rights reserved.
İçeriğe dön | Ana menüye dön